HISTORIA

Najważniejszym momentem w historii rozwoju Połczyna- Zdroju był rok 1688, kiedy to połczyński sukiennik przypadkowo odkrył źródło wody oraz borowiny. Legenda głosi, że odkrywca był chory na reumatyzm i po obmyciu się w wodzie zdrojowej oraz zanurzeniu nogi w błoto, cudownie wyzdrowiał. Źródła zdrojowe stały się podstawą rozwoju funkcji uzdrowiskowej Połczyna – Zdroju. Lecznicze właściwości wód na trwałe ukształtowały jego charakter i pozwolił mu stać się prężnie rozwijającym miastem uzdrowiskowym. W roku 1705 Jakub von Krockow Junior wybudował tu pierwszy dom zdrojowy.

Posiadając doskonałą wodę, region stał się mekką lokalnego browarnictwa, już w 1782 roku funkcjonowało tu 12 browarników. Browar Połczyn-Zdrój jest jednym z najstarszych tego typu zakładów w Polsce. Powstał w 1825 roku, kiedy to Herman Fuhrmann wziął od miejscowego bankiera pożyczkę 500 reichstalarów i wykupił browar Seringa. Rodzina Fuhrmannów była właścicielami zakładu aż do końca II wojny światowej. Do tego czasu firma się rozwijała, a dzięki powstałej linii kolejowej połczyńskie piwo mogło być sprzedawane na większym obszarze i cieszyło podniebienia piwoszy na całym Pomorzu. Są świadectwa, że znalazło uznanie także wśród berlińczyków.

Trwałym śladem tamtych czasów jest istniejąca dotychczas w Połczynie-Zdroju prosta, płaska ulica prowadząca do browaru. Powstała ona, kiedy Karl Fuhrmann nakazał przekopać wzgórze, aby jeżdżące zimą ciężarówki nie ulegały wypadkom. Inną ważną dla obecnych mieszkańców miasta pozostałością po tamtych czasach jest także woda płynąca w kranach w mieście. Gdy pod koniec XIX wieku budowano wodociąg, właściciel browaru zezwolił na doprowadzenie do mieszkań wody z ujęcia należącego do zakładu. Z tamtych czasów pochodzi opowieść, że czasami browarnicy się mylili i zamiast wody, na święta puszczali w obieg piwo…
POŁCZYN APA
POŁCZYN APA
Alk. 6,8% , IBU 40, Ekst. 14º

Najwyższej jakości APA w stylu amerykańskim, warzona na bazie najlepszych amerykańskich chmieli i drożdży oraz naturalnej wodzie źródlanej dla uzyskania właściwej nuty chmielowej goryczki i relaksującego sosnowo – cytrusowo – kwiatowego aromatu i smaku.

Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, naturalnie mętne.

Składniki: woda czerpana ze źródła artezyjskiego. Słody jęczmienne: pale ale, pszeniczny, karmelowy; chmiele amerykańskie: Amarillo, Mosaic, Citra; szczepy drożdży amerykańskich z własnej propagacji. Drożdże górnej fermentacji wyselekcjonowane w Stanach Zjednoczonych nadające piwu lekki i orzeźwiający smak.

EAN
zgrzewka 20 sztuk